Szukasz dobrego biura rachunkowe w Krakowie (księgowy i księgowa)? Tani cennik - usługi! Pełna księgowość spółki, firmy!

Zarzuty i pytania, jakie mogą postawić słuchacze

Podczas każdej prezentacji, a zwłaszcza prezentacji o charakterze perswazyjnym, musimy być przygotowani na odpowiadanie na pytania i rozwiewanie wątpliwości słuchaczy. Czasem prezenterzy starają się unikać trudnych pytań. Metoda ta jednak do niczego nie prowadzi.

Analizując publiczność, zastanówmy się, jakie pytania mogą zadać słuchacze. Nawet jeśli któreś z nich wyda nam się niemądre, nie ignorujmy go. Postarajmy się również dostrzec słabe punkty wystąpienia. Zacznijmy od stworzenia listy możliwych negatywnych konsekwencji proponowanych rozwiązań. Zastanówmy się, na jakich założeniach oparte są propozycje. Następnie rozważmy, jak zmieniłaby się treść prezentacji, gdyby założenia te uległy zmianie. Może nam się wydawać, że pomysły są doskonałe, ale pamiętajmy, że słuchacze mogą mieć odmienne zdanie na ten temat. Musimy zdecydować, czy chcemy odpowiedzieć na pytania, jakie mogą mieć słuchacze, i w jaki sposób możemy rozwiać ich wątpliwości. Nawet jeśli nie będziemy w stanie odpowiedzieć na wszystkie trudne pytania, powinniśmy przynajmniej mieć świadomość słabych stron prezentacji. Doświadczenie podpowiada mi, że z ust słuchaczy padną właśnie te pytania, na które nie przygotujemy sobie odpowiedzi – takie jest prawo Murphy’ego!

Przygotujmy odpowiedź na wszystkie trudne pytania i wątpliwo- ści słuchaczy. Warto to zrobić, nawet jeśli podczas prezentacji nie będziemy musieli na nie odpowiadać. Odpowiedzi te mogą jednak przydać się w fazie zadawania pytań po zakończeniu prezentacji.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.