Szukasz dobrego biura rachunkowe w Krakowie (księgowy i księgowa)? Tani cennik - usługi! Pełna księgowość spółki, firmy!

Plan marketingowy a plany szkoleń, wynagrodzeń i motywacyjny

Drugą sferą powiązań planu marketingowego z planem zarządzania zasobami ludzkimi jest obszar szkoleń. Rzadko kiedy firmy dbają o to, aby polityka szkoleniowa ściśle wiązała się z ich działalnością na rynku. Powiązanie takie jest jednak niezbędne po to, aby zaplanowane działania marketingowe mające na celu kształtowanie wysokiej jakości obsługi klienta nie zostały zniweczone na skutek niezapewnienia odpowiedniego przeszkolenia pracowników. Niestety zdarza się to dość często, zwłaszcza w firmach usługowych.

Sukces rynkowy firmy powinien także mieć przełożenie na plany wynagrodzeń i motywacji pracowników. W firmach zorientowanych na rozwój personelu dodatkowe budżety wynagrodzeń, premii i środków motywowania pozafinansowego są wcześniej rezerwowane w odniesieniu do założeń, które znalazły odzwierciedlenie w planie marketingowym.

Plany są niczym, planowanie jest wszystkim – to powiedzenie nabiera szczególnego znaczenia w dzisiejszym biznesie. W praktyce planowanie polega w wielu firmach na wymuszanym wypełnianiu komórek żmudnie przygotowywanych arkuszy kalkulacyjnych, a w przedsiębiorstwach bogatszych – na używaniu w tym celu specjalnie przygotowanych programów komputerowych. Wymuszanym dlatego, że wypełniający często nie wiedzą, po co opracowuje się takie plany i kto z nich korzysta, i, co gorsza, wielu z nich traktuje to jako odciągnięcie od wykonywania ich obowiązków służbowych. Pracownicy przygotowujące te plany są trybikiem w maszynie. Maszynie, która nawet nie uznała za stosowne powiadomić ich o celu, formach kontroli, odpowiedzialności i tak dalej. Wiele z tych osób zdaje sobie sprawę z tego, że i tak za kilka miesięcy zapiski przestaną być aktualne albo komuś przyjdzie do głowy, aby wprowadzić modyfikacje. Tak czy owak planowanie marketingowe jest często uznawane za zbyteczny obowiązek.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.