Szukasz dobrego biura rachunkowe w Krakowie (księgowy i księgowa)? Tani cennik - usługi! Pełna księgowość spółki, firmy!

Rola prób przed rozpoczęciem prezentacji

Im więcej prób przeprowadzimy przed prezentacją, tym pewniej będziemy się czuli w jej trakcie, co z pewnością nie umknie uwadze słuchaczy. Ćwiczmy mówienie i korzystanie z pomocy wizualnych. Podczas prób postarajmy się jak najdokładniej odtworzyć otoczenie, w jakim prezentacja się odbędzie.

Najlepsza rada, jakiej może udzielić doświadczony prezenter, to: ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Ćwiczenie jest niezbędnym elementem przygotowań do profesjonalnego wystąpienia. Dzięki wcześniejszym próbom będziemy czuli się pewnie, prezentując przygotowany materiał. Próby stanowią też okazję do udoskonalenia sposobu mówienia. Pamiętajmy: ćwiczeń nigdy zbyt wiele.

Podczas kolejnych prób powinniśmy w coraz mniejszym stopniu opierać się na notatkach. Sprawdźmy, czy potrafimy odpowiadać na pytania, które mogą się pojawić podczas prezentacji.

Ćwiczenia powinny odbywać się na głos. Głównym celem prób jest bardzo dobre zapoznanie się z przedstawionym materiałem i dostrojenie wszystkich elementów prezentacji. Podczas ćwiczeń mówmy wyraźnie, takim tonem, jakiego będziemy używać podczas prezentowania.

Zaprośmy kolegę lub przyjaciela, aby posłuchał występu i powiedział, co o nim sądzi. Poprośmy go o szczerą ocenę i sugestie dotyczące poprawek. Zapoznajmy naszego gościa z profilem publiczności – pomoże mu to w formułowaniu konstruktywnej krytyki. Zapytajmy, czy w przemówieniu nie ma zbędnych wokalizacji oraz czy mowa ciała jest odpowiednia.

Tworzenie atrakcyjnej wizualnie prezentacji za pomocą programów komputerowych

W rozdziale tym zastanowimy się, w jaki sposób korzystać z programów komputerowych służących do tworzenia prezentacji. Wszystkie dostępne na rynku aplikacje pozwalają na przygotowanie obrazów bardzo dobrej jakości, które wyglądają tak, jak ilustracje tworzone dawniej przez profesjonalistów. Nie będę opisywać wszystkich możliwości tych programów, ale raczej spróbuję pokazać czytelnikom, co można dzięki nim osiągnąć. Trzy najpopularniejsze programy do tworzenia prezentacji w systemie Windows to: Microsoft PowerPoint, Lotus Freelance Graphics oraz Harvard Graphics firmy Software Publishing Corporation (SPC). Informacje na temat tych programów podzieliłem pod kątem przygotowywania i wykonywania prezentacji.

Oprawa graficzna prezentacji powinna być dostosowana do rodzaju publiczności. Nie należy dopuścić do przerostu formy nad treścią. O stronę wizualną należy jednak zadbać, aby polepszyć jakość wystąpienia.

Szablon to wspólne tło całej prezentacji komputerowej. Może zawierać elementy takie, jak tytuł prezentacji, logo firmy, elementy7 dekoracyjne i grafikę. Programy komputerowe przeznaczone do tworzenia prezentacji umożliwiają samodzielne tworzenie szablonu lub skorzystanie z gotowych wzorów, które również można dostosować do swoich potrzeb.

Po ciężkiej pracy związanej z wykonaniem analizy publiczności i analizy sytuacyjnej, stworzeniem tematu przewodniego oraz wyborem strategii działania miło jest skorzystać z komputerowych szablonów. Jedną z ich najbardziej użytecznych funkcji jest możliwość automatycznego porządkowania tekstu na stronie. Ponadto szablony sygnalizują użytkownikom, że w danym momencie istnieje możliwość skorzystania z wykresów i diagramów poprawiających czytelność informacji, jak również generują różne porady, na przykład dotyczące umieszczenia hiperlączy prowadzących do wybranych slajdów.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.