Szukasz dobrego biura rachunkowe w Krakowie (księgowy i księgowa)? Tani cennik - usługi! Pełna księgowość spółki, firmy!

Równowaga i kolejność czytania prezentacji

Równowagę strony osiągamy poprzez harmonijne rozmieszczenie na niej poszczególnych elementów. Chodzi o to, aby strona nie wyglądała, jakby była z jednej strony „przeciążona”. Jeśli umieścimy ilustracje i tekst symetrycznie w stosunku do środka strony, prezentacja nabierze charakteru oficjalnego i dostojnego. Dla stylu nieformalnego charakterystyczne jest „przypadkowe” rozmieszczenie elementów na stronie (aczkolwiek jest ono oparte na pewnych zasadach). Nieformalny styl strony jest zazwyczaj ciekawszy i bardziej przyciąga uwagę czytelników. Daje również większą swobodę w projektowaniu.

Jak już wcześniej wspominałem, czytelność strony zależy od pozostawienia na niej wystarczającej ilości wolnej przestrzeni. Rozmieszczenie pustych miejsc na stronie powinno być przemyślane. Ważna jest przestrzeń na brzegach i na środku strony.

Ilustracje i tekst powinny mieć odpowiednie rozmiary tak, aby mieściły się w przeznaczonej dla nich przestrzeni. Programy do tworzenia prezentacji umożliwiają harmonijne dopasowanie wielkości ilustracji i tekstu.

Porządek elementów na stronie powinien być dostosowany do naturalnego sposobu przemieszczania się wzroku podczas czytania. W kulturze europejskiej jesteśmy przyzwyczajeni do przesuwania wzroku od lewej do prawej strony i z góry w dół. Droga, jaką przemierza wzrok podczas pierwszego spojrzenia na stronę, wygląda jak litera Z. Czytelnik patrzy najpierw na lewy górny róg strony. Możemy zatem w tym miejscu umieścić tytuł, przypominający czytelnikowi temat prezentacji, lub logo firmy. Ostatnim miejscem, na jakie patrzy odbiorca, jest prawy dolny róg strony. Tam możemy wstawić swoje nazwisko.

Na stronie powinien dominować jeden element. Może to być tytuł, ilustracja lub tekst. Aby podkreślić ten element, możemy użyć koloru lub zmienić rozmiar czcionki. W dalszej części rozdziału zostaną omówione zasady wykorzystania kolorów.

Dzięki jednolitemu projektowi graficznemu, kształtowi i porządkowi stron, prezentacja będzie stanowiła jedną całość. Dlatego bardzo ważnym etapem przygotowywania prezentacji jest zaprojektowanie szablonu strony. Tekst prezentacji powinien mieć wyraźną i logiczną strukturę. Czytelnik nie może się zastanawiać: „Ciekawe, co teraz zobaczymy”. Projekt graficzny jest bardzo ważny, ale nie powinien odwracać uwagi od zawartości merytorycznej prezentacji. Oprawa graficzna i tekst dokumentu powinny stanowić jedną całość.

Barwy mają ogromny wpływ na klimat wystąpienia. Ważne są wszystkie kolory otaczające widzów – od koloru sali począwszy, a skończywszy na barwach slajdów czy materiałów wręczanych słuchaczom. Pierwszy slajd prezentacji powinien zawierać jej tytuł, nazwisko prezentera, logo firmy prelegenta i wszelkie inne niezbędne informacje, na przykład datę.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.